Emocionalno zanemarivanje

Šta je emocionalno zanemarivanje i kako može da utiče na nas u odraslom dobu?

 

Za raziku od drugih povreda koje nam se mogu desiti u detinjstvu, o emocionalnom zanemarivanju se ne piše puno, ili bar ne onoliko koliko bi trebalo. Emocionalno zanemarivanje u detinjstvu podrazumeva neuspeh roditelja da odgovori i zadovolji emocionalne potrebe deteta.

 

Znaci emocionalnog zanemarivanja u detinjstvu:

  • Roditelj je hladan i nije brižan. Ni fizički, ni emocionalno ne pokazuje toplinu i brižnost prema detetu.
  • Dete nema osećaj da je voljeno i važno – da je dragoceno i posebno za svoje roditelje.
  • Roditelji ne posvećuju detetu dovoljno vremena i pažnje, slabo su zainterovani i uključeni u život deteta.
  • Roditelji ne shvataju zaista detetove emocije i potrebe. Ne povezuju se sa detetom.
  • Detetove emocije se ignorišu i minimizuju. Detetovo izražavanje emocije često se tretira kao “preosetljivost” ili “nepotrebna drama”.
  • Roditelji ne teše dete adekvatno. Dete otuda ne uspeva da nauči da se utiši kada mu je potrebno ili da prihvati tešenje od drugih.
  • Roditelji ne usmeravaju dete adekvatno, niti mu daju osećaj pravca. Dete nema nikog čvrstog na koga bi se oslonilo.

U odraslom dobu, posledice emocionalnog zanemarivanja manifestuju se kroz:

  • Osećaj praznine, otupelosti, neispunjenosti, kao da živimo na autopilotu. Osoba ima osećaj da nešto fali, ali ne može da prepozna šta. Ono što fali je kontakt sa emocijama koje su bile zanemarene u detinjstvu i koje su nastavljene da budu zanemarene kroz život.
  • Hipernezavisnost. Osoba odbija da se osloni na druge, traži ili prihvati pomoć od strane drugih. Kada osoba jednom doživi da ne može da se osloni na svoje najbliže, tražiti pomoć predstavlja izvor anksioznosti.
  • Lošu sliku o sebi, izražen samokriticizam, krivicu i stid povodom svojih emocija i potreba. S obzirom da emocije i potrebe nikada nisu bile validirane, osoba može sebe da doživljava kao manje vrednu, da ima mnogo saosećanja za druge, dok je prema sebi izraženo zahtevna i kritikujuća.
  • Teškoće u prepoznavanju i izražavanju emocija. Kako emocije nikada nisu bile prepoznate i dozvoljene, osoba nauči da ih potiskuje, te retko dolazi u kontakt sa njima, ne zna kako da ih adekvatno izrazi i reguliše.
  • Teškoće u postavljanju granica i asertivnog zauzimanja za sebe. Osoba koja je bila emocionalno zanemarivana teško se zauzima za sebe, jer ne doživljava da su njene potrebe važne. Doživljava anksioznost kada treba da postavi granice, zaledi se, odustaje ili postavlja granice na agresivan način.

Uprkos značajnim posledicama koje emocionalno zanemarivanje ostavlja, ova tema je zapostavljena, pa se često govori o zanemarivaju zanemarivanja (neglect of the neglect). Ovo dodatno otežava poziciju osoba koje su emocionalno zanemarivane u detinjstvu, jer se još jednom suočavaju sa situacijom da njihovi emocionalni problemi nisu prepoznati i shvaćeni.

 

 

Za više sadržaja, zapratite nas na Instagram-u i Facebook-u.

Za informacije i zakazivanje sesija, možete nam pisati preko Kontakt forme.

Podelite tekst: