U savremenom svetu, zabrinutost i anksioznost su neizbežan deo života. Postoje mnoge situacije sa kojima se susrećemo u kojima je primereno i razumno osećati anksioznost. Štaviše, kada ne bismo osećali anksioznost povodom situacija u kojima postoji mogućnost da nešto ili nekoga izgubimo ili doživimo neuspeh, onda nešto ne bi bilo u redu.
Međutim, onda se postavlja pitanje, kako da znamo da li je naša anksoznost primerena sitauciji ili ne?
Pre nego što dam odgovor na ovo pitanje, hajde da kratko vidimo šta je tačno anksioznost?
Anksioznost je stanje koje pogađa celo naše biće. To je istovremeno i fiziološka, i bihejvioralna (ponašajna) i psihološka reakcija.
Na fiziološkom nivou, anksioznost podrazumeva telesne reakcije kao što su lupanje srca, preterano znojenje, suvoća usta, plitak i ubrzan dah, mišićna napetost, mučnina.
Na nivou ponašanja, anksioznost umanjuje našu sposobnot da neometano funkcionišemo, da izrazimo sebe i da se suočavamo sa svakodnevnim situacijama. Ono što je vrlo karakteristično za anksioznost jeste da dovodi do toga da izbegavamo situacije povodom kojih smo anksiozni.
I na kraju, na psihološkom nivou, anksiznost predstavlja subjektivno stanje strepnje i teskobe. U svom najtežem obliku, anksioznost može da preraste u napade panike koji mogu da dovedu do toga da se osećamo otuđeno od sebe ili da mislimo da ćemo poludeti ili umreti.
Stoga, da se vratimo na početno pitanje – kako da znamo da li je naša anksioznost preterana ili ne?
Postoje tri kriterijuma:
intenzitet
učestalost
trajanje
Prvi kriterijum – intenzitet – koliko je jako ovo što osećam? Da li je to neka blaga anksioznost koju mogu da kontrolišem ili dolazi do napada panike koji me ometaju u svakodnevnom funkcionisanju?
Učestalost – koliko često sam anksiozna? Da li sam anksiozna ponekad ili se to dešava svakog dana?
Trajanje – koliko ovo traje? Da li moja anksioznost prolazi nakon stresne situacije ili se nastavlja danima i nedeljama nakon nje?
Ovo su kriterijumi koji mogu da vam pomognu da bolje razumete svoju anksioznost i sebe i da procenite da li vam je potrebna pomoć u regulisanju anksioznosti.
Za više sadržaja, zapratite nas na Instagram-u i Facebook-u.
Za informacije i zakazivanje sesija, možete nam pisati preko Kontakt forme.