Šta je emocionalna kompetentnost i koja je uloga roditelja u njenom razvoju?
Adekvatno reagovanje i zadovoljenje emocionalnih potreba deteta ima odlučujuću ulogu u razvoju emocionalne kompetetnosti.
Emocionalna kompetntnost se definiše kao kapacitet da se na prikladan i zadovoljavajući način izađe na kraj sa sopstvenim osećanjima i željama. Drugim rečima, emocionalna kompetentnost nam govori koliko smo u stanju da izrazimo svoje emocije i umirimo se kada nam je teško. S obzirom da se deca ne rađaju sa kapacitetom da regulišu svoje emocije (odnosno ne znaju kako da umire sebe kada su tužni, uplašeni, besni, anksiozni i sl.), one tu sposobnost razvijaju kroz odnos sa primernim figurama (u većini slučajeva roditeljima). Roditelji imaju ulogu da regulišu emocije dece i time pokažu kako da izlaze na kraj sa različitim, ponekad i neprijatnim, emocionalnim stanjima.
Ukoliko roditelji i sami ne znaju da izađu na kraj sa svojim emocijama, na isti pogrešan način će pristupiti i emocijama svoje dece. Iz tog odnosa dete počinje da izvlači prve zaključke, koji kasnije prerastaju u uverenja i ponašanja koja formiraju način na koji “reguliše” svoje emocije.
Drugim rečima, ako dete oseća tugu, a roditelj ne zna kako da ga umiri, već ignoriše (ne reaguje na detetovu tugu), kritikuje (“samo kukavice plaču”), preuveličava (i sam bude preplavljen emocijom, pa ne može da se umiri) ili kažnjava emociju (nekad se za plakanje dobijaju i batine.. poznato “sad ću da ti dam razloga da plačeš”), dete će polako shvatiti da je tuga nešto loše i da je treba potisnuti.
Takođe, dete počinje da shvata i da tuga ugrožava odnos sa roditeljem i da će biti nebezbedno da nastavi da je ispoljava. Tačnije, ako svaki put kada sam tužan mama reaguje tako što se udalji, kritikuje me, drami ili kazni, ja kvarim taj odnos, a bez njega ne mogu da preživim. Kako je dete zavisno od roditelja i ne može opstati bez njihove brige i zaštite, ono počinje da organizuje svoje emocionalno ispoljavanje na način koji će roditeljima biti prihvatljiv. Tako gubi kontakt sa svojim emocijama i potrebama, ali zadržava odnos sa roditeljima. Jer se bez emocija može preživeti, a bez roditelja teško.
Za više sadržaja, zapratite nas na Instagram-u i Facebook-u.
Za informacije i zakazivanje sesija, možete nam pisati preko Kontakt forme.